Tiru riru

Projekt "Tiru riru - d藕wi臋kowa podr贸偶 od tradycji do awangardy" powsta艂 w celu umo偶liwienia uczestnikom, dzieciom ze 艣rodowisk defaworyzowanych spo艂ecznie, zetkni臋cia si臋 z muzyk膮 awangardow膮. Opr贸cz uzyskania podstawowej wiedzy z dziedziny muzyki tradycyjnej oraz eksperymentalnej, historii i psychologii muzyki, dzieci mia艂y okazj臋 pozna膰 artyst贸w i badaczy kultury, a tak偶e sprawdzi膰 swoje si艂y na scenie. Uczestnicy otrzymali wyj膮tkow膮 szans臋 zapoznania si臋 z korzeniami muzycznymi naszej kultury, co jest istotnym elementem to偶samo艣ci kulturowej, jak r贸wnie偶, poprzez uczestnictwo w warsztatach muzyki eksperymentalnej, do odkrywania w sobie tw贸rc贸w muzyki awangardowej. Planowane zaj臋cia z psychologami pomog艂y dodatkowo w rozwoju potencja艂u tw贸rczego u dzieci.

Fina艂em projektu by艂 koncert muzyki improwizowanej, podczas kt贸rego uczestnicy projektu wyst膮pili wraz z muzykami zwi膮zanymi z Warsaw Electronic Festiwal. Koncert odby艂 si臋 w ramach Warsaw Electronic Festiwal w Zach臋cie Narodowej Galerii Sztuki, w Warszawie.

Projekt zosta艂 podsumowany poprzez nagranie p艂yty CD: Tiru Riru - "D藕wi臋kowa podr贸偶 od tradycji do awangary" (2011), wydanej przez wydawnictwo WEFREC

"Tiru riru[...]" is a project run in the first half of 2011 in Lublin and Warsaw (Zach臋ta National Gallery of Art) by the Catholic Society for People in Need AGAPE, in partnership with the Art and Technology Foundation and the Music of the Frontier Foundation. Financial support for the project was provided by the Orange Academy. The main aim of the activity was to enable its participants, namely children from socially disadvantaged environments, to experience traditional folk music, as well as electroacoustic and electronic music improvisation. Apart from gaining the basic knowledge about the aforementioned music genres, along with the history and psychology of music, the children had an opportunity to meet artists and traditional culture researchers, to participate in the construction of instruments and to try their hand on stage. The project was also a promotion of these less popular, non-mainstream music genres.

The project had its gala presentation with a concert in the Zach臋ta National Gallery of Art in Warsaw, when children had a unique opportunity to play on stage with the musicians who cooperate with Warsaw Electronic Festival.

This project produced a CD: Tiru Riru - "D藕wi臋kowa podr贸偶 od tradycji do awangardy" (2011), published by WEFREC label.

www.rirutiru.pl